Kategorie
Strefa wiedzy

Jak zaoszczędzić na energii przemysłowej w niepewnych czasach?

Prowadzenie w Polsce przedsiębiorstwa nigdy nie było łatwe, a teraz wydaje się prawie niemożliwe. Pojawia się coraz więcej niewiadomych, a rozwiązania, które jeszcze kilka temu miały zapewnić oszczędności energii, dzisiaj sprowadzają przedsiębiorstwa na skraj bankructwa. Co zrobić, by zapewnić sobie elastyczność, nie płacąc fortuny i jednocześnie nie zamykając się na obecne rozwiązanie? Oszczędności energii w przemyśle mogą okazać się zbawienne. W tym artykule przedstawimy pomysły na oszczędzanie energii w pracy.    

Używanie gazu ziemnego – zmiany na przełomie ostatnich lat.

Jeszcze kilka lat temu, Państwo zachęcało do tego, by korzystać z tego typu energii, reklamując ją jako tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę. Zachwalano dostępność przyłączy oraz bezpieczeństwo, które zapewniały odpowiednie instalacje. Teraz już wiemy, że korzystanie z tej formy energii nie gwarantuje nam ani stałości dostaw, ani najlepszej ceny, gdyż do ceny samego gazu są doliczane jeszcze inne opłaty, np. koszty przesyłu.

Co ma wpływ na cenę gazu ziemnego?

Jest szereg czynników, które mają wpływ na to, czy cena gazu ziemnego będzie rosnąć czy maleć. Niewątpliwie w obecnym momencie prognozy cenowe gazu na przyszły rok są zatrważające, głównie dla przedsiębiorców, dla których nieprzerwana dostawa gazu jest głównym warunkiem do zachowania ciągłości produkcji. Obecna sytuacja polityczna w Europie spowodowała spadek wolumenu dystrybuowanego paliwa. Dodatkowo, w Polsce motywuje się wyższe ceny wzrostem inflacji, wzrostem kosztów pozyskania energii i oraz kosztów usług dodatkowych. 

Co oznaczają wahania ceny gazu?

Wahania w cenie gazu oznaczają brak stabilności w dostawach energii oraz ogromne trudności w przewidzeniu budżetowania dla przedsiębiorstw, dla których dostawy gazu stanowią dużą część kosztów i składową kosztów produkcyjnych. W efekcie koszty rosną, a zyski maleją, mimo, że produktywność jest na tym samym poziomie. Często brak stałości powoduje, że przedsiębiorca jest zmuszony, by szukać cięć kosztów tam, gdzie jest to bardziej przewidywalne, np. wśród pracowników.  

Jak poradzić sobie z wahaniami cen gazu?

W tym trudnym czasie, gdy ceny gazu ziemnego nie są pewne, polecamy montaż instalacji LPG z mikserem gazowym LPG. Dzięki mikserowi zyskujemy możliwość przełączania się pomiędzy instalacjami: gazu ziemnego i płynnego, a co za tym idzie wybór najbardziej korzystnej opcji w danym czasie. Brak stabilności sytuacji politycznej w Europie i ekonomicznej w naszym kraju skłania nas do szukania rozwiązań, które będa elastyczne i dadzą nam wybór. Dzięki temu, że zamontujemy dodatkową instalację gazu płynnego, a nie zrezygnujemy całkowicie z gazu ziemnego, mamy szansę na monitoring i minimalizacje strat. 

Czym różni się gaz ziemny od płynnego?

Jedną z głównych cech charakterystycznych gazów, którą się różnią jest kaloryczność. Gaz płynny ma dwa razy większą kaloryczność, co oznacza, że ta sama ilość gazu będzie się paliła dłużej. Pozostałe różnice, które są bardzo ważne dla przedsiębiorców (oprócz stanu skupienia), dotyczą sposobu dostawy. Gaz płynny LPG jest dostarczany przez wiele firm, dzięki czemu zyskujemy wybór między kilkoma ofertami różniącymi się konkurencyjnymi cenami i usługami, których dotyczą. Bardzo istotną kwestią jest również to, że przy paliwie płynnym płacimy tylko za zużycie, a nie za przesył. Dzięki zainstalowaniu miksera POM jesteśmy w stanie użyć gazu płynnego jako tak zwanego backupu w przypadku braku dostaw gazu ziemnego lub pokrywaniu szczytów zużycia (‘peaków’).  

Jakie są główne zalety miksera POM?

Dzięki mikserowi gazowemu LPG użytkownik jest w stanie sam zdecydować i przełączyć gaz, którego chce w danym momencie używać. Zyskuje pełną kontrolę nad zmianą paliwa i może monitorować spalanie oraz działać na bieżąco w nietypowych sytuacjach. To ogromna elastyczność, wziąwszy pod uwagę podwójną kaloryczność gazu płynnego, który jest znacznie tańszy, jeśli instalacja LPG jest zainstalowana poprawnie i jest własnością przedsiębiorstwa, daje również niezależność.

Dzięki mikserowi nie musimy również martwić się o zmiany ustawień palników i kotłów, ponieważ będą pracować na tych samych urządzeniach.

Jak działa mikser POM?

Jego główne działanie polega na mieszaniu propanu (gazu płynnego) ze sprężonym powietrzem. W ten sposób propan uzyskuje takie same parametry jak gaz ziemny. Te same parametry sprawiają, że nie ma potrzeby zmiany palnika i oba gazy mogą być podłączone pod ten sam palnik, a przełączanie między nimi odbywa się automatycznie.

Ile trwa montaż miksera gazu LPG?

Montaż instalacji wraz z mikserem trwa około 2 tygodni, niestety trzeba się przygotować na dodatkowe oczekiwanie od 3 do 5 miesięcy na urządzenia.